Search site

Government Initiatives

Renewable Energy E-Gaming E-Commerce New Residents

Norma Paris

Re-elected in November 2014 for a 4 year term (ending 31 Dec 2018). First elected in April 2014.

Responsibilities as of January 2017:

  • Member, Policy and Finance Committee
  • Chairman, General Services Committee
  • Member, Finance Committee
  • Member, Commonwealth Parliamentary Association

Individual Responsibilities within the Policy and Finance Committee:-

  • Liaison, States' Trading Supervisory Board
  • Member, Governance Committee
  • Member, Alderney Liaison Group

Individual Responsibilities within the General Services Committee:-

  • Marina Development
  • Recreation, Campsite and Island Hall (functions), States Properties/ Property Asset Management