Search site

Government Initiatives

Renewable Energy E-Gaming E-Commerce New Residents

Ian Tugby

Re-elected in November 2014 for a 4 year term (ending 31 Dec 2018). First elected in December 1992, 2006 & 2010.

Responsibilities as of January 2017:

  • Vice President, States of Alderney
  • Member, Policy and Finance Committee

Individual Responsibilities within the Policy and Finance Committee:-

  • Liaison, Environment and Infrastructure Committee
  • Member, Marine Transport Working Group
  • Member, FABLink Working Group