Search site

Government Initiatives

Renewable Energy E-Gaming E-Commerce New Residents

Matthew Birmingham

Re-elected in November 2014 for a 4 year term (ending 31 Dec 2018). First elected in November 2010.

Responsibilities as of January 2017:

  • Member, Policy and Finance Committee
  • Chairman, Building and Development Control Committee

Individual Responsibilities within the Policy and Finance Committee:-

  • States Appointed Director, Alderney Electricity Ltd
  • Board Member, Alderney eGambling Ltd
  • Member, Governance Committee